Slovenski jezik vsebuje kar nekaj besed z lj, na primer: mišljenje, prijateljstvo, bolj. Sklop črk lj verjetno tudi vam sem in tja povzroča težave, saj ni nujno, da l poleg sebe vključuje tudi j, na primer: vpliv, bližnji.
Odlična pomoč v takšni dilemi so sorodne besede. Ker se na primer beseda prijatelj napiše z lj, se bodo tako pisale tudi sorodne besede, na primer prijateljica, prijateljstvo, prijateljevati. Ker pa se beseda vozel napiše brez j, se bodo brez j pisale tudi naslednje besede: vozlišče, odvozlati, razvozlan.
Včasih pa si je najbolje pomagati kar z jezikovnimi priročniki. Še najbolje pa je, če si težje besede zapomnite kar na pamet. Če veliko oziroma pogosto berete v standardni slovenščini, boste veliko lažje razvili občutek za to, kako se pravilno napiše določena beseda. Raziskave kažejo na to, da če določeno besedo zelo pogosto vidimo v pisni obliki, si jo tudi laže avtomatsko zapomnimo in potem tudi zapišemo.
Pri zapisu besed s sklopom lj se nikoli ne zanašajte samo na občutek, kaj za vas bolje zveni.
Najpogostejše besede na lj:
opravljati; priljubljen; odpeljati; Celje; zadovoljen; življenjski; državljan; nedelja; dovoljenje; nadaljevati; dovolj; volja; uporabljati; želja; kljub; ljubezen; pripravljen; okolje; pripeljati; spremljati; ugotavljati; zagotavljati; kralj; zaključiti; sestavljati; olje; temeljen; temelj; vključiti.
Še vaja za utrjevanje usvojenega znanja
Podčrtajte pravilno različico!
1. So te misli zrastle na tvojem zeljniku/zelniku?
2. Kdaj si najbol/najbolj vesel?
3. Si kdaj plunil/pljunil v koga?
4. Je tukaj še dovol/dovolj prostora?
5. Anja ima težave z mozoli/mozolji.
Rešitev: V vseh primerih je pravilna druga različica.
Leave A Comment